Låt räddningstjänsterna utbilda brandmän - debattartikel

I en debattartikel i Dagens Samhälle, idag den 12 september, beskrivs det hur behovet av fler kvalificerade brandmän begränsas av att det enbart finns två utbildningsorter i landet. Bakom artikeln står debattörer från flera räddningstjänster, bland annat Anders Nilsson, direktionsordförande vid Räddningstjänsten Syd.

"För att stärka det civila försvaret och förbättra landets beredskap behövs fler kvalificerade brandmän. I dag går det bara att utbilda sig till brandman på två orter i landet, vilket redan i dag försvårar kompetensförsörjningen.

Systemet behöver reformeras så att fler ges chansen att utbilda sig, även mitt i livet. En lösning är att ge de kommunala räddningstjänsterna en roll i att utbilda framtidens brandmän – i fler delar av landet och för en bredare grupp av sökande."

  • Nyheter

Senast uppdaterad: 12 september 2025, Kl 13:16